Złoto w biżuterii
Jest ono powszechnie stosowane w jubilerstwie do wyrobu bransoletek, pierścionków, naszyjników itp. Ponieważ złoto jest bardzo uniwersalne, jubilerzy mogą bawić się jego kształtami. Godne uwagi jest to, że czyste złoto jest bardzo delikatne i miękkie, więc raczej nie znajdziesz go w biżuterii. Jednak szeroko stosowaną techniką jest stopowanie, łączenie złota z innymi metalami, takimi jak miedź, srebro czy platyna. Zwiększa to jego trwałość i poprawia jakość produktu końcowego.
Przykładowo, biżuteria zawierająca osiemnaście karatów złota oznacza, że będzie zawierała siedemdziesiąt pięć procent złota. Poprzez zmieszanie złota z innymi minerałami, w zależności od ich ilości, możliwe jest również uzyskanie biżuterii o różnych kolorach, typowych dla złota, białego, szarego, różowego, a nawet zielonego czy niebieskiego. Aby uzyskać słynne białe złoto, potrzebowalibyśmy stopu składającego się z siedemdziesięciu pięciu procent złota, czterech procent srebra, czterech procent miedzi i siedemnastu procent palladu. Złoto wykorzystuje się także to orientalnych sztuk, takich jak kintsugi, o którym przeczytasz tutaj.
Złoto w elektronice
Elektronika jest drugim co do wielkości zastosowaniem tego popularnego metalicznego minerału. Około 100 milionów telefonów komórkowych na naszej planecie ma w sobie maleńkie cząsteczki złota. Złoto stosowane jest w niewielkich ilościach, jako element części zamiennych i podzespołów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania urządzeń elektronicznych.
Ze względu na bardzo wysoką odporność na korozję, plastyczność lub zdolność do odkształcenia bez złamania, niski opór elektryczny i wysoką przewodność cieplną, złoto jest szeroko stosowany w elektronice. Na przykład, złote druty są szeroko stosowane w przemyśle półprzewodników.
Złoto w służbie zdrowia
Innym powszechnym, choć coraz rzadszym zastosowaniem jest stomatologia. Wiadomo, że złoto było używane do aparatów na zębach, a także wypełnień, koron i mostów już przed Chrystusem. Jego zastosowanie było bardzo popularne do lat 70-tych, kiedy to inne materiały stały się bardziej popularne.
Złoto jest również przydatne w leczeniu chorób. Cząsteczki radioaktywnego izotopu złota są wszczepiane do tkanek, aby służyły jako źródło promieniowania w leczeniu niektórych rodzajów raka. Są to niezwykle małe cząsteczki. Złoto używa się również do produkcji narzędzi chirurgicznych.